Institute of Certified Bookkeepers

Tap on the menu to view network meetings by state

ICB's Network Meetings are run by Bookkeepers for Bookkeepers

Join other bookkeepers in a relaxed and casual environment to talk about topics such as: pre End of Year checks, End of Financial Year procedures / checklists, BAS check-up, small business "compliance", engaging with clients, just to name a few.

Members

If you are a member, please login so you can register for events, 'purchase items' from the ICB shop and change your details or password.

How to Log In

Please login using the login box to the left and enter your email address and password. You can request a new password to be emailed to you by clicking on the 'Forgotten Password' link in the login box.

No Meetings in your Area?

We are always on the lookout for facilitators to run meetings in their local area, so if you are interested please contact Carmel Wright here.

ICB Network Meetings are Proudly Supported by MYOB

ICB Network Meetings are Proudly Supported by MYOB

How to Subscribe to ICB Network Meetings

There are over 70 network meetings operating around Australia. They are a good way to keep up to date with current industry information, but more importantly a great opportunity to network with other bookkeepers and exchange ideas and information with your peers.

1. Log into the ICB website, go to MyICB.

How to Subscribe to ICB Network Meetings

2. Select Account settings

How to Subscribe to ICB Network Meetings

3. Click on “My Email Preferences”

4. Tick the box against the network meeting(s) you wish to receive invites for. You may subscribe to as many network meetings as you like in your area.

5. Non-members can register to the ICB website and then subscribe to meetings via the above process; the fee is $22 per meeting payable online.

Online

9th August, 2019
Starting 12:00 pm (AEST)

Facilitated by:
Deb Thompson

Link

Online

12th August, 2019
Starting 5.00 pm (AEST)

Facilitated by:
Deb Thompson

Link

Canberra - Northside

28th August, 2019
Starting 6.00 pm

Facilitated by:
Judith Lawler

Link

Canberra - Phillip

13th August, 2019
Starting 6:00pm

Facilitated by:
Pam Chilman

Link

Albury - Wodonga

14th August, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Sandy Rosseland

Link

Ballina

9th August, 2019
Starting 7:30am

Facilitated by:
Beth Wilson

Link

Balmain

12th August, 2019
Starting 6:15pm

Facilitated by:
Sue Taylor

Link

Batemans Bay

5th August, 2019
Starting 11:00am

Facilitated by:
Leslie Crompton

Link

Bathurst

10th September, 2019
Starting 12:00 pm

Facilitated by:
Genevieve Spence

Link

Bellingen

16th July 2019
Starting 8:00 am

Facilitated by:
Kerrie Smith

Link

Blue Mountains

14th August, 2019
Starting 6:45pm

Facilitated by:
Dana Byrnes

Link

Brookvale

12th August, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Debbie Fraser

Link

Central Coast

17th July, 2019
Starting 5:30pm

Facilitated by:
Donna Robson

Link

Dubbo

23rd September, 2019
Starting 10:00am

Facilitated by:
Melissa Gray

Link

Hawkesbury Region

29th July, 2019
Starting 7.00pm

Facilitated by:
Sharon Capizzi

Link

Hills Districts

14th August, 2019
Starting 6:00pm

Facilitated by:
Lynne Kinghan

Link

Hornsby

8TH August, 2019
Starting 6:15pm

Facilitated by:
Maria Landrelli

Link

Lower North Shore

15th July, 2019
Starting 6:15pm

Facilitated by:
Laura Kriznar

Link

Moorebank

7th August, 2019
Starting 6:00pm

Facilitated by:
Joanne Spiteri

Link

Newcastle

6th August, 2019
Starting 9.00am

Facilitated by:
Joanne Threlfo

Link

Newport

20th August, 2019
Starting 3.00 pm

Facilitated by:
Debbie Fraser

Link

Orange

19th July, 2019
Starting 10:00am

Facilitated by:
Alison Dowling

Link

Port Macquarie

13th August, 2019
Starting 9:15 am

Facilitated by:
Peggy Hughes

Link

Randwick - Bondi

17th July, 2019
Starting 6:30pm

Facilitated by:
Andrea Handley

Link

Shoalhaven

5th August, 2019
Starting 6:00pm

Facilitated by:
Rhonda Ingrati

Link

Southern Highlands

12th August, 2019
Starting 6.30pm

Facilitated by:
Darren McMahon

Link

Sutherland

21st August, 2019
Starting 6.30pm

Facilitated by:
Carmen Geeves

Link

Tweed Coast

14th August, 2019
Starting 7:30am

Facilitated by:
Jude McColm

Link

Wagga Wagga

26th July 2019
Starting 2.00pm

Facilitated by:
Cathryn Singe

Link

Wollongong

TBC, 2019
Starting 7.00 pm

Facilitated by:
Diane Oliver

Link

Darwin

12th August, 2019
Starting 5.30 pm

Facilitated by:
Donna Mearns

Link

Atherton Tablelands

7th August, 2019
Starting 3:30pm

Facilitated by:
Bronwyn Pringle

Link

Brisbane Central

22nd August, 2019
Starting 6:00 pm

Facilitated by:
Corina Hardaker,Kirsten Blake

Link

Brisbane North

16th July, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Susan Green

Link

Brisbane South

16th July, 2019
Starting 1:00pm

Facilitated by:
Bek Mitchell, Colleen Diver

Link

Bundaberg

13th August, 2019
Starting 5:30pm

Facilitated by:
Kirsteen Charge

Link

Burpengary

21st August, 2019
Starting 5:00pm

Facilitated by:
Majella Zentveld

Link

Cairns

26th July, 2019
Starting 1:30pm

Facilitated by:
Ernst Briet

Link

Dalby

26th September, 2019
Starting 1.30 pm

Facilitated by:
Kylie Nickolls

Link

Gold Coast - AM

13th August, 2019
Starting 9:00am

Facilitated by:
Deb Thompson

Link

Gold Coast - PM

13th August, 2019
Starting 2:30pm

Facilitated by:
Deb Thompson

Link

Hervey Bay

16th July, 2019
Starting 5:45pm

Facilitated by:
Susan Gordon

Link

Ipswich

13th August, 2019
Starting 9.30am

Facilitated by:
Kathy Mollenhauer

Link

Logan

17th July, 2019
Starting 9.00am

Facilitated by:
Rob Boon

Link

Moreton Bay

13th August, 2019
Starting 7:00am

Facilitated by:
Cindy Kemp

Link

North Sunshine Coast

9th August, 2019
Starting 8:00am

Facilitated by:
Robyn Fairley

Link

Port Douglas

16th August, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Skye Thomson & Jane McNeil

Link

South Sunshine Coast

8th August, 2019
Starting 9:00am

Facilitated by:
Kaye Barr, Carolyn Friend

Link

Toowoomba

9th August, 2019
Starting 8:30am

Facilitated by:
Lisa Andrews

Link

Townsville

9th August, 2019
Starting 9.15am

Facilitated by:
Pia Birbeck

Link

Adelaide West

19th July, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Michele Chantrell

Link

Mt Barker

TBC, 2019
Starting 6:00pm

Facilitated by:
Sabine Hahn

Link

Para Hills

14th August, 2019
Starting 5:30pm

Facilitated by:
Rosanna Taylor

Link

South Adelaide

8th August, 2019
Starting 6:30pm

Facilitated by:
Gabriela Ornig

Link

Unley

18th July, 2019
Starting 5:45pm

Facilitated by:
Perla Soberon - Brittle

Link

Hobart

30th August, 2019
Starting 12:30 pm

Facilitated by:
Debra Jeffrey

Link

Launceston

25th July, 2019
Starting 10:00 am

Facilitated by:
Kristy Fairbairn

Link

Ballarat

13th August, 2019
Starting 11:00am

Facilitated by:
Stacey Price

Link

Bulleen

13th August, 2019
Starting 5:30pm

Facilitated by:
Georgina Roussis

Link

Burwood

7th August, 2019
Starting 9:30 am

Facilitated by:
Jo Voight

Link

Chadstone

12th August, 2019
Starting 6:30pm

Facilitated by:
Ian Chait

Link

Cobram

1st August, 2019
Starting 6:30pm

Facilitated by:
Paul Wyatt

Link

Docklands

20th September, 2019
Starting 10:00am

Facilitated by:
Melissa Foote

Link

Echuca

19th July, 2019
Starting 1:00pm

Facilitated by:
Sue Kapperer

Link

Frankston

8th August, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Nicole Parsons

Link

Geelong

20th August, 2019
Starting 10:00am

Facilitated by:
Heather Shaw

Link

Greenvale

13th August, 2019
Starting 4:30pm

Facilitated by:
Jenny Reardon

Link

Macedon Ranges

20th August, 2019
Starting 10.00am

Facilitated by:
Josephine Roberts

Link

Mildura

15th July, 2019
Starting 7:00pm

Facilitated by:
Kerry Scobie

Link

Mordialloc

TBC, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Nicole Parsons

Link

Mornington

26th July, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Trish McConnachie

Link

Mt Waverley

6th August, 2019
Starting 4:30pm

Facilitated by:
Kamara Wagstaff

Link

Narre Warren

13th August, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
Sangeeta Bajaj

Link

Ringwood

25th July, 2019
Starting 9:00am

Facilitated by:
Pauline Walton

Link

Sale

9th August 2019
Starting 8:00am

Facilitated by:
Linda Gell

Link

Thornbury

25th July, 2019
Starting 5:30pm

Facilitated by:
Gillian Greenstein

Link

Warragul

15th July, 2019
Starting 6:30pm

Facilitated by:
Helen Case

Link

Wyndham

9th August, 2019
Starting 10:00 am

Facilitated by:
Phillipa Rickards

Link

Yarra Valley

9th August, 2019
Starting 9:30am

Facilitated by:
John Birse

Link

Balcatta

14th August, 2019
Starting 12:00pm

Facilitated by:
Cheryl Knight

Link

Broome

TBC, 2019
Starting 1:00 pm

Facilitated by:
Mardi Tick

Link

Bunbury

6th August, 2019
Starting 5:30pm

Facilitated by:
Jennifer Creasey

Link

Busselton

16th August, 2019
Starting 12:00pm

Facilitated by:
Wendy Hughes

Link

Cockburn Central

17th July, 2019
Starting 6:00pm

Facilitated by:
Lyn Wright

Link

Geraldton

TBC, 2019
Starting 2:30pm

Facilitated by:
Ruth Morris

Link

Joondalup

16th July, 2019
Starting 4:30pm

Facilitated by:
Sarah Atkinson

Link

Mandurah

31st July 2019
Starting 10:30am

Facilitated by:
Donna Cox

Link

Melville

14th August, 2019
Starting 5:45pm

Facilitated by:
Vanessa West

Link

Midland

14th August, 2019
Starting 5:30pm

Facilitated by:
Jennifer Harris

Link

Northam

5th August 2019
Starting 12:00pm

Facilitated by:
Carol Head

Link

Welshpool

17th September, 2019
Starting 5:30 pm

Facilitated by:
Evelyn Rosa

Link

loading